0903 909 919
baner

Základná starostlivosť o vaše bábätko

Novorodenecká a dojčenská pokožka je omnoho citlivejšia na vonkajšie vplyvy než pokožka staršieho dieťaťa a dospelého. Takúto pokožku môže veľmi jednoducho podráždiť prakticky akýkoľvek vonkajší faktor, ako napríklad slnečné žiarenie, moč a stolica v oblasti plienok, sliny a zvratky v oblasti úst, oblečenie, do jedálnička zavádzané nové potraviny, príliš časté prípadne dlhé kúpanie, alebo nevhodne zvolená kozmetika.

Aj najnepatrnejšie narušenie pokožky môže poškodiť jej funkcie: na jednej strane strata vody vedúca k lokálnemu vysušeniu môže zapríčiniť podráždenie, a na druhej strane prienik infekčných a alergizujúcich faktorov môže zhoršiť podráždenie.  K takýmto molekulám patria alergény, ktoré môžu spôsobiť zápal, niekedy sprevádzaný svrbením. Medzi najznámejšie alergény z vonkajšieho prostredia patria alergény prenášané vzduchom (perie, roztoče, peľ, srsť domácich zvierat), kontaktné alergény (kovy, parfumy), oblečenie, a potravinové alergény.  

Chronicky suchá pokožka má obdobia zlepšenia a zhoršenia, a práve v tomto období je typické časté svrbenie predilekčných miest. Škrabanie týchto miest vedie ku vzniku lézií, ktoré zvyšujú priepustnosť kože. Následkom toho koža prepustí viac alergénov a výsledkom môže byť akútna zápalová reakcia. Z literárnych dát je zrejmé, že takto postihnutých môže byť až 10% detí, častejšie v rozvinutých krajinách. V starostlivosti o detskú kožu je potrebné klásť dôraz na obnovu tejto ochrannej vrstvy.

Na základe poznania špecifík detského organizmu a detskej kože, boli vypracované niektoré zásady správnej starostlivosti o pokožku dieťaťa, ktoré sú šetrné k detskej koži a v prípade problémov môžu zlepšiť stav a negatívne prejavy extra citlivej a suchej pokožky. Je veľmi dôležité čo najdôkladnejšie dodržiavať tieto zásady, ktoré sa môžu stať dennou rutinou v živote matky a jej dieťaťa. Tieto zásady sa však dynamicky menia s vývojom dieťaťa a s jeho meniacimi sa potrebami. K najdôležitejším oblastiam patria výživa, hygiena, obliekanie a životné prostredie. Nemenej dôležitou stránkou je aj psychická pohoda dieťaťa, ktorá je vo veľmi úzkom vzťahu s psychickou pohodou matky a harmonickými vzťahmi v rodine. Napriek pomaly pribúdajúcim vedeckým poznatkom v tejto oblasti je v súčasnosti dostatok informácií podporujúcich význam tejto oblasti na ideálny rozvoj a zdravie vašeho dieťaťa.

V nasledujúcich bodoch sú zhrnuté základné informácie týkajúce sa dennej starostlivosti o vaše dieťa, ktoré je vhodné dodržiavať v značnej miere tak u zdravých detí, ako aj u detí so suchou a citlivou pokožkou. Keďže každý človek je jedinečný, až po prvých skúsenostiach pri dodržiavaní týchto zásad spoznáte, ktoré vášmu dieťaťu prospievajú  a vyhovujú viac, a ktoré nie.

Hygiena

Primerané umývanie a kúpanie, najmä u detí so suchou pokožkou (niekedy stačí každý deň umyť len v oblasti plienok, a každý druhý deň celé telo). Voda, no najmä veľmi mineralizovaná narušuje oslabenú ochrannú bariéru kože.  Používame prípravky, ktoré neobsahujú mydlo (bežné mydlá vysušujú a dráždia pokožku), najlepšie tie, ktoré dokážu pokožke dodať chýbajúce lipidy.  Vhodné sú aj oleje, prípadne olejové peny do kúpeľa. Voda by nemala byť príliš teplá, nie viac ako 32 C, lebo teplo zvyšuje vysušovanie pokožky. Kúpanie by malo byť radšej kratšie, odporúča sa asi 10 minút. Vaňu naplnte vodou len niekoľko centimetrov. Aby dieťatku nebola počas kúpania zima, občas mu opláchnite ramienka napustenou vodou. Pri umývaní používajte navlhčené bavlnené uteráčiky prípadne špongie, ktorými jemne stierame detskú pokožku. Pri vkladaní a vyberaní dieťatka z vaničky jednou rukou diťatku podopierame krk a hlavičku, druhou ho chytíme za stehná a pás a položíme na vopred pripravenú podložku s uterákom. Utieranie uterákom môže pokožku podráždiť, preto dieťa radšej osušíme jemnými dotykmi prikladaním dobre sajúceho uteráku. Vhodné je používať detské uteráky s kapucňou.

Meňte plienky čo najčastejšie. Začervenanie pokožky zadočku je najčastejšie spôsobené nedostatočnou absorpciou a priepustnosťou plienky čo vedie ku dlhému kontaktu pokožky s močom a stolicou a často sa rozvinie sekundárna bakteriálna infekcia. Po každej výmene plienky jemne utrite zadoček detskými utierkami prípadne ho umyte a po dôkladnom vysušení natrite vhodným prípravkom, ktorý nenarúša lipidový film pokožky, prípadne použite prípravky s antibakteriálnym účinkom. Dôležité je používať plienky s dobrou sacou schopnosťou, bez perfemizácie a vhodnej veľkosti, aby nedochádzalo k iritácii, mechanickému dráždeniu pokožky, mikrobiálnej kolonizácii a následne vzniku zápalu.

Nepoužívajte zásypy, prášky a parfémy. Napriek vžitým predstavám o používaní zásypov prípadne púdrov, najlepšie je vysušiť detskú pokožku prirodzeným pôsobením tepla a teplého vzduchu.

Pravidelná hydratácia kože stabilizuje a posilňuje ochrannú bariéru pokožky a prináša úľavu od nepríjemného svrbenia – vhodná je najmä po kúpeli a v suchom počasí. Aspoň 2 krát denne aplikujte prípravok obohatený o rehydratujúce aktívne zložky, ktorý očistí pokožku bez toho, aby ju zbavil lipidovej vrstvy a tak napomáha obnove prirodzenej kožnej bariéry. Nepoužívajte prípravky na báze alkoholu, ktoré pokožku extrémne vysušujú. Kozmetické prípravky pre suchú a citlivú pokožku by ju mali dostatočne hydratovať, mali by obsahovať esenciálne lipidy, ako sú napríklad omega-6 mastné kyseliny, prípadne vitamíny. Veľmi dôležité je aj ľahké rozotieranie, aby sa predišlo mechanickému podráždeniu pokožky.  

Kozmetické prípravky zavádzajte postupne, po jednom, vždy počkajte niekoľko dní a sledujte rakciu pokožky vášho dieťatka, aby ste vedeli identifikovať prípravok na ktorý by vaše dieťa prípadne zareagovalo alergickou reakciou.

Oblečenie

Oblečenie hrá veľmi dôležitú úlohu v prevencii podráždenia pokožky. 

Nové oblečenie pred prvým použitím vždy vyperte. Odstránite tak zvyšky farieb, impregnácií a chemikálií použitých pri výrobe oblečenia, vhodné je aj extra pláchanie pre dôkladné vymytie pracieho prášku. Odstrihnite štítky, ktoré môžu mechanicky podráždiť pokožku.  Namiesto použitia aviváže vysušte bielizeň v sušičke a dôkladne vyžehlite. Oblečenie je potom oveľa mäkšie a jemnejšie, a pri dostatočnej teplote ho zbavíte aj zárodkov mikroorganizmov.

Nepoužívajte vlnené a syntetické materiály. Oveľa vhodnejšia ako vlna je napríklad čistá bavlna alebo iné hebké prírodné materiály (hodváb alebo viskóza). Umelé vlákna, ako je polyester alebo nylon, podporujú potenie a vedú tak k nepríjemnému svrbeniu pokožky, i keď sú na dotyk jemné a hladké.

Strava

Dojčenie počas prvých šiestich mesiacov -  ideálne aspoň jeden rok,  je najlepšou prevenciou rozvoja atopie najmä u detí s vrodenou predispozíciou. Pri zavádzaní pevnej stravy dbajte na to, aby boli jednotlivé potraviny pridávané postupne. Je dobré sledovať reakciu dieťaťa na každú novú potravinu zavedenú do jedálnička. Rovnako dôležité je zabezpečiť hydratáciu pokožky zvnútra, t.j. zabezpečiť dostatočný príjem tekutín vášmu dieťatku.

Alergickú reakciu môže vyvolať akákoľvek potravina, no medzi najčastejšie alergény radíme: citrusy, ovocné džúsy a šťavy, ryby a morské plody, vajcia, arašidy a iné orechy, bielkovinu kravského mlieka, obilniny, rajčiny a sójovú bielkovinu. Nie je vhodné experimentovať u malých detí s ovocím z exotických krajín.

Vždy sa vopred poraďte s pediatrom, aby ste sa uistili, že strava spĺňa základné potreby pre zdravý vývoj bábätka. Vhodné je zabezpečiť dostatočný a vyvážený prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov a energie. 

Prostredie

Detská izba, ale aj celá domácnosť by mala predstavovať čo najmenej prašné prostredie bez baktérií a roztočov. Namiesto závesov použite rolety alebo žalúzie, namiesto kobercov  plávajúcu podlahu alebo linoleum. Vankúše a prikrývky by sa mali dať ľahko vyprať. Ak je to možné, perte aj mäkké hračky, utierajte prach na ostatných hračkách. Pravidelne utierajte prach na nábytku, vysávajte, umývajte, vetrajte.   

Deti lepšie spia v dobre vetranej miestnosti s nižšou teplotou (okolo 18 až 20°C), kde je vhodné najmä počas vykurovacej sezóny zabezpečiť dostatočnú vlhkosť pomocou zvlhčovačov alebo práčok vzduchu. Chladnejší vzduch obsahuje viac vlhkosti. ktorá je príjemná tak pre pokožku ako aj slizničnú výstelku dýchacích ciest.
poistovnve